Intencje na dziś

Podcast "Modlitwa w drodze"

Aktualności

Czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego
czytaj więcej

zeslanie2024

NASZA ŚWIĄTYNIA KOŚCIOŁEM JUBILEUSZOWYM
czytaj więcej

 

NASZA ŚWIĄTYNIA DO 6 PAŹDZIERNIKA KOŚCIOŁEM JUBILEUSZOWYM

 

 

Dekret

 

Zważając na prośbę skierowaną przez Księdza Biskupa Romana Pindla, Ordynariusza Bielsko-Żywieckiego oraz Księdza Proboszcza Parafii p.w. Świętego Franciszka z Asyżu w Wapienicy, Penitencjaria Apostolska na mocy właściwego uprawnienia udzielonego jej ze strony Ojca Świętego Franciszka, dla wzrostu wiary i zbawienia dusz, hojnie udziela z niebiańskiego skarbca Kościoła odpustu zupełnego z okazji uroczystych obchodów ku czci św. Franciszka z Asyżu. Obchody będą miały miejsce od dnia 24 grudnia 2023 roku do dnia 6 października 2024 roku. Odpust pod zwykłymi warunkami (Spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) mogą uzyskać wszyscy wierni, szczerze żałujący za swoje grzechy oraz podejmujący czyny miłości chrześcijańskiej.

Mogą oni także ofiarować odpust za dusze wiernych w czyśćcu, jeśli odwiedziwszy w formie pielgrzymki ww. kościół parafialny p.w. Świętego Franciszka z Asyżu, wezmą udział w jubileuszowych celebracjach lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Franciszka z Asyżu.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, także mogą uzyskać odpust zupełny, jeśli przed jakimkolwiek wizerunkiem związanym z jubileuszowymi obchodami, będą się duchowo z nimi łączyć, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia oraz wzbudzą w sobie niechęć do jakiegokolwiek grzechu wraz intencją wypełnienia – skoro tylko będzie to możliwe – trzech zwyczajnych warunków.

Aby dostęp do łaski Bożej udzielanej mocą władzy kluczy Kościoła był łatwiejszy, Penitencjaria usilnie prosi, aby Proboszcz i kapłani uprawnieni do przyjmowania spowiedzi, ochoczo i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty.

Niniejszy dekret dotyczy włącznie wyżej wymienionej okoliczności. Niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń.

 

Dano w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 22 grudnia, w 2023 roku Wcielenia Pańskiego. 

 

 

 

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

 

Dekret

 

Penitencjaria Apostolska na mocy specjalnego uprawnienia udzielonego jej przez Ojca Świętego Franciszka, łaskawie zezwala Jego Ekscelencji Romanowi Pindlowi, Ordynariuszowi Bielsko-Żywieckiemu, aby w czasie jubileuszu ku czci św. Franciszka z Asyżu, w dogodnym dla wiernych dniu, po złożeniu Najświętszej Ofiary, udzielił wszystkim zgromadzonym wiernym, szczerze żałującym za grzechy oraz podejmującym czyny miłości chrześcijańskiej papieskiego błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami (Spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

Wierni z ważnego powodu nieobecni fizycznie, ale pobożnie uczestniczący w świętych obrzędach poprzez środki przekazu, wzbudziwszy w sobie szczere pragnienie, wraz z papieskim błogosławieństwem także uzyskają odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.   

 

Niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń.


Dano w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 22 grudnia, w 2023 roku Wcielenia Pańskiego.

 

 

 

Jak przyjmować Komunię św. na rękę?
czytaj więcej

Jak przyjmować Komunie św. na rękę.


Oto wskazówka, którą powinni znać wszyscy wierni, którzy chcą skorzystać z tej właśnie możliwości, a nie robili tego nigdy wcześniej;
Każdy, kto będzie przyjmował Najświętszą Hostię na dłoń, niech pamięta o odpowiedniej postawie i ułożeniu rąk.


Jak przyjmować komunię świętą na rękę? – wskazówki

 

1) Komunię świętą na rękę przyjmuje się w pozycji stojącej, nie należy klękać.

2) Istotne jest właściwe ułożenie rąk – lewa dłoń, podtrzymywana przez prawą, powinna być płasko wyciągnięta (kapłan składa wówczas hostię na lewej ręce, a wierny prawą wkłada komunikant do ust).

3) Nie sięgamy sami po komunikant; czekamy aż kapłan położy nam hostię na rękę.

4) Obie dłonie należy wyciągnąć na wysokości klatki piersiowej/ramion, aby szafarz mógł je bez problemu dostrzec.

5) Przed spożyciem komunii nie należy jej całować.

6) Komunikant trzeba koniecznie włożyć do ust przy kapłanie – nie można odchodzić z komunią świętą na ręce!

7) Po przyjęciu komunii zawsze należy zobaczyć czy na naszej dłoni nie zostały jeszcze jakieś okruchy, cząstki konsekrowanej hostii. Jeżeli tak, to należy je również spożyć.

Ważne informacje o naszym cmentarzu
czytaj więcej

Czas który przeżywamy i częste wizyty na cmentarzu skłaniają do przypomnienia o pewnych zachowaniach niegodnych miejsca wiecznego spoczynku naszych najbliższych. Dlatego bardzo prosimy wszystkich nawiedzających nasz cmentarz dziś i przez cały rok o budowanie atmosfery spokoju, zadumy, ciszy i modlitwy. Nie godzi się i jest to zabronione aby na cmentarzu słychać było krzyki, zbyt głośne rozmowy, śmiechy, przekleństwa. Nie wolno też na cmentarzu palić, pić alkoholu,  jeździć rowerami, motorami, samochodami czy też wprowadzać psów, które często bezczeszczą groby naszych bliskich. Obowiązkiem wszystkich jest segregowanie śmieci a wyjątkową niegodziwością jest przynoszenie czy przywożenie śmieci z domu aby wyrzucić je na cmentarzu, robiąc z cmentarza wysypisko śmieci. Bardzo prosimy wszystkich parafian, aby sami pilnowali tych zasad i zwracali uwagę tym, którzy o tym tak często niestety nie pamiętają. Nasi zmarli już nie mogą sami bronić swojej godności i spokoju, to my musimy zrobić dla nich. Warto też z regulaminu cmentarza zapoznać się o naszych zobowiązaniach w trosce o utrzymanie cmentarza. Przypominamy, że obowiązkiem jest uczciwa wpłata 10 % wartości nagrobka, wpłata roczna na wywóz śmieci oraz opłata za miejsce grobowe. Parafia może zgodnie z prawem dokonać pochówku innej osoby w grobie nie opłaconym po 20 latach a takich grobów na naszym cmentarzu jest wiele. Można też na przyszłość wykupić miejsce w nowo wybudowanych kolumbariach na naszym cmentarzu, zapewniając sobie miejsce złożenia urny. W jednej niszy może być nawet kilka urn. Po wykupieniu obecnych miejsc będziemy kontynuować prace przy następnych. 

Nowy formularz zgłoszenia chrztu
czytaj więcej

W zakładce duszpasterstwo -> chrzty można pobrać aktualny formularz zgłoszenia do chrztu. 
Formularz można pobrać również tutaj -> pobierz 

Transmisja na żywo
Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Św. Franciszka w Bielsku Białej - Wapienicy, siedziba: Przy Torach 1, 43-382 Bielsko-Biała.